Hikayelerle Ritim Sanatı
Eğitmen: Gürkan Özkan
27 Mayıs 2019
Saat: 19.00-21.00
Bir enstrumanı bilmek için ilk önce onun kültürünü öğrenmek, tarihini araştırmak, anlamak gerekir. Ancak bu bilgiler ile icra edilen enstruman karşı tarafa doğru hisleri verebilir.
Latin müziğinden Caz müziğine, farklı dünya müziklerinden kendi has Anadolu Halk ve Klasik müziğimize kadar, enstruman ve eserlerini çalarken hikayelerini ve ait oldukları kültürü biraz olsun tanımamız icramızı yaparken duygularımızı daha doğru ifade edebilmemizi sağlar.
Ritim insanın anne karnına düştüğü andan itibaren var.
Bir orkestrada ritim sanatçısı vücutta ki kalp görevini üstlenir, temponun şaşması işleri zorlaştırır.
İçimizde zaten olan tempoyu düzenlemek belki de aklımızda olan bilgileri enstrumanımıza aktarabilmek için doğru kondüsyonel pratikleri yapmak şart.
Bunların yanısıra, enstruman nereye aitse oranın kültürünü iyi tanımak gerekiyor, kısaca kendimizi de ona anlatmamız için dilini, hikayelerini bilmemiz gerekir.
Klasik Hint müziğinde melodiler ve modlar günün saatlerine ve hatta mevsimlere göre bile farklılık gösterir, Selçuklu döneminde Anadolu da müzik şifa için kullanılmış, Latin Amerika da dişi ve erkek ritimler var, Afrikada yağmur için çalınan ritimler var.
Eğer perküsyon enstrümanları ve ritimleri ile ilgiliyseniz elinizde bulunan enstrumanların hikayelerini öğrendiğinizde göreceksiniz ki müziğe yaptığınız hizmet daha da verimli hale gelecek.
Elinizdeki enstruman, sahibi tarafından anlaşıldığını hissettiğinde asıl muhabbet o zaman başlayacak.
 
Gürkan Özkan Kimdir?
Perküsyon sanatçısı Gürkan Özkan, otuzu aşkın ülkede,birçok uluslararası sanatçıyla ritim ve sahne çalışmaları yaptı. Özkan ülkemizde de Sezen Aksu, Doğan Canku, Nilüfer gibi tanınmış sanatçılarla konserler yapmış ve stüdyo çalışmalarında bulunmuştur. 2013 yılından itibaren Alman perküsyon firması Meinl’ın resmi endorser’i olan Özkan’ın, Ocak 2016’da “Tabla Sanatına Giriş” adlı ilk Türkçe kitabı yayınlandı.
 
Kayıt ve Bilgi için
Yılmaz Murat Bilican 0533 250 62 29
Facebook: Yüksek Oda
instagram: yuksekoda
yuksekoda.org

Yazı dolaşımı